Мојата кујна

Смути од малина и праска

Доколку сакате да јадете овошје за доручек тогаш лесно овошно смути е вистинскиот избор за вас. Со оглед на тоа дека е сезона на малини и праски, искористите ги токму овие овошја за да подготвите превкусено смоти.

 

Состојки:

– 150 гр малини

– 2 праски

– половина банана

– 1 шоља јогурт

– 1 лажичка мед

– сок од пола лимун

Состојките ставите ги во блендер и добро изблендирајте.

Совет:

Две топки сладолед на кој ќе ставите неколку лажици од направеното смути е исто така идеален десерт за топлите денови..

 

 

Напиши коментар