← НАЗАД НА БОЗА

Сочен куглоф со чоколадо и портокал

Сочен куглоф со чоколадо и портокал
338 Читања

Извонреден сочен куглоф, портокал, ореви, чоколадо, што има подобро од ова.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 120 грама шеќер
 • 2 кесички од ванилин шеќер
 • 100 грама остро брашно
 • 180 гр мелени ореви
 • 1 прашок за пециво
 • 30 грама какао
 • 100 грама чоколадо за готвење
 • 60 грама џем од сливи
 • 100 мл масло за готвење
 • 350 мл сок од портокал
 • изрендана кора од еден портокал

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот. Додадете ги сите останати состојки, (чоколадото растопете го). Истурете ја смесата во куглоф намачкан со масло и набрашнет со брашно и печете на 165 степени 40 минути.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk