Мојата кујна

Speculaas топчиња

Состојки

  • 200 гр Speculaas бисквити (божиќни бисквити)
  • 100 гр крем сирење
  • 1 лажичка арома од ванила
  • 100 гр чоколадо (темно или млечно)
  • 1 лажица кокосово или обично масло

Подготовка

Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со сирењето. Додадете арома од ванила и замесете ја смесата со вашите раце. Обликувајте топчиња и ставете ги да се ладат 30 – тина минути.

За ова време, растопете го чоколадото и маслото и изладените топчиња потопете ги во глазурата и оставете ги повторно да се изладат.

Украсете ги по желба.

Од оваа количина на состојки, се добиваат 15 топчиња со големина на Rafaellо.

Напиши коментар