← НАЗАД НА БОЗА

Топ 5 најелегантни венчаници на сите времиња

Топ 5 најелегантни венчаници на сите времиња
384 Читања

Овие фустани ги кои ги носеа најпознатите невести се безвременска инспирација за невестите и дизајнерите. Се уште инспирираат до денешен ден . Погледнете и вие:

Jackie Onassis – Септември 1953

Jacqueline Bouvier  John F. Kennedy во септември 1953 таа го носеше најфасцинантниот фустан на сите времиња. Моментално е изложен во библиотеката Кенеди во Бостон, а го креираше Ann Lowe во Лондон.

Marilyn Monroe – Јануари 1954

Се омажи за Joe DiMaggio и се до ден денес нејзиниот венчален фустан се смета за најелегантен на сите времиња и сосема соодветен на уникатната харизма на Мерлин Монро.

Grace Kelly –Април 1956


Нејзиниот фустан се смета за најелегантните на сите времиња. Дизајниран од Хелен Роуз, која доби и оскар за најдобро модно студио. Направен од многу чипка и свила , извезен со рози и апликации на бисери.

Принцезата Дајана со Принцот од Велс – Јули 1981


На нејзината свадба со принцот Чарлс, Дијана го носеше најгламурозниот фустан на сите времиња. Направен од чиста свила, декориран со рачно изработена чипка, со вградени 10. 000 бисери. Креиран од Елизабета и Дејвид Емануел и имаше драматичен вел  кој се протегаше цели 7,5 м.

Никол Кидман – Јули 2006

Свадбен фустан на столетието. Но, сеуште е безвременски, Имаше боја на седеф и многу романтична нота, дизајниран од Nikolas Ghesquere .

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk