← НАЗАД НА БОЗА

Три едноставни трикови кои можат да ве ослободат од чувството на глад

Три едноставни трикови кои можат да ве ослободат од чувството на глад
212 Читања

Драстичното губење на килограми бара и драстични мерки како што се контролирана диетална исхрана и физичка активност. Но, тоа што ќе ви го откриеме не е диета ниту магична направа која топи килограми, туку три едноставни трикови со кои ќе се ослободите од чувството на глад.

1. Кисели краставици

Киселите краставици не се само прилог, туку и идеално средство за убивање на глад. Киселата краставичка го намалува шеќерот во крвта и со тоа го ублажува чувството на глад. Ако еден час пред обројот осетите неопислива желба за храна, гризнете неколку кисели краставици.

2. Бадеми, ореви и лешници

Добро е познато дека оревите се здрава и хранлица ужина која можете да ја употребите помеѓу оброци. Една рака од овие здрави ужинки моментално ќе ве заситат, а комбинација со сушено овошје како суво грозје, смокви и сливи, е непобедлив борец против глад.

3. Минерална вода наместо газирани сокови

Иако газираните сокови исто така убиваат глад, тие се калорични, а тоа никако нема да ви помогне ако сте на диета. Сокот заменете го со минерална вода. Водата моментално ќе ве надуе, а со тоа и ќе ве засити. Овој нискокалоричен пијалок може да го искомбинирате и со претходно наведените намирници.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk