← НАЗАД НА БОЗА

Три правила за појадок кои ќе ви помогнат да ослабнете

Три правила за појадок кои ќе ви помогнат да ослабнете
299 Читања

Јадете рано

Истражувањата докажаа дека доручекот го подобрува метаболизмот и со тоа чувствуваме помалку глад во текот на денот, поздраво ручаме и поздраво вечераме. После будењето појадувајте што порано, затоа што на тој начин телото побрзо ќе ги согорува мастите.

Јадете додека не станете сити

Појадокот нека ви биде богат и обилен за да не почувствувате глад повторно за два-три часа. Јадете храна која споро се вари: храната која содржи многу влакна и многу протеини е добар избор, бидејќи ќе ви ја даде неопходната енергија. Внимавајте доручекот да не содржи во себе многу шеќери.

Не претерувајте

Обилниот појадок ќе ве засити, но не претерувајте. Јадете умерено, онолку колку ви треба. Кога ќе почувствувате дека сте сити, престанете. Не мора да изедете се што ви е во чинијата.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk