← НАЗАД НА БОЗА

Туфахии

Туфахии
285 Читања

Научете како да подготвите туфахии од нашиот видео рецепт.

Јаболка варени во сладок сируп, полнети со слатка смеса од ореви, збогатени со слатка павлака и сладок сируп од вишни, тоа се – Слатките туфахии!

Како и многу други ориентални слатки, тие се полни со шеќер и вкусни, едноставно се топат во устата.

Потребни состојки:

 • јаболки, 4 парчиња
 • ореви, 120 гр мелени
 • слатка павлака, 250 мл
 • лимон, 1 изрендана кора
 • компот од овошје, сируп од вишни
 • вода, 400 мл
 • шеќер, 400 гр
 • мед, 100 гр
 • ванилин шеќер, 10 гр

Чекор-по-чекор инструкции:

 1. Измијте ги јаболките, излупете ги и извадете ја средината.
 2. За сируп, ставете да се вари вода, шеќер, ванилин шеќер, мед и подготвените јаболки.
 3. Кога сирупот ќе зоврие, го намалуваме огнот и го готвиме уште 10 минути.
 4. Потоа извадете ги јаболките за да се изладат, а шеќерниот сируп продолжете да го готвите уште 20 минути.
 5. Потоа измешајте ги мелените ореви со половина од шеќерниот сируп и неколку лажици од шлагот направен од слатката павлака, со така добиени смеса се полнат јаболките, а потоа се истура остатокот од шеќерниот сируп одозгора.
 6. Секое јаболко дополнително се декорира со шлаг од слатката павлака, со по една вишна и сируп од вишна. Се служи изладено.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk