← НАЗАД НА БОЗА

Уштипци од стар леб!

Уштипци од стар леб!
506 Читања

Совршена идеја ако мачите мака со тоа што да послужите за појадок или за вечера, а притоа и одлично решение како да го искористите стариот леб. Служете ги со јогурт или со сирење. Пријатно!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* ¼ векна стар леб

* 2 јајца

* малку млеко

* 2 рамни лажици брашно

* 1 пециво

* бибер, сол

* 100гр шунка

* 100гр сирење

* едно перце млад кромид

За преливот:

* 2 лажици мајонез

* 2 лажици јогурт

* малку зачин

* на врв од лажицата рен

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Лебот исечете го на ситни коцки и потопете го во малку млеко. За тоа време, изрендајте ја саламата и сирењето, јајцата изматете ги со вилушка, па додадете ги во лебот, како и брашното и пецивото. Оставете неколку минути да отстои, па пржете ги уштипците во врело масло. За сосот измешајте ги сите состојки, па ставете по едно лажиче на секој од уштипците.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk