Мојата кујна

Вкусен десерт од кафе

Ако сте љубител на кафе, подготвивме рецепт за десерт кој ќе ви се допадне. Покрај тоа што ќе уживате во интензивниот вкус на кафе, ќе уживате и во освежувачка комбинација на сладолед, нане и кафе, што е вистинскиот избор за топли летни денови.

 

Состојки:

1л кафе

1л вода

30гр кафеав шеќер

50гр топена чоколада за готвење

Неколку листови од нане

Чоколаден сладолед

 

Подготовка:

 

Прво сварете го кафето без шеќер, користете околу 50-60гр инстант или мелено кафе. Ако сакате поинтензивен вкус, можете да ставите и повеќе. Кога кафетоќе  се лади, додајте вода и добро се измешајте. Додадете шеќер. Измешајте додека шеќерот не се стопи.

 

Ставете го десертот  во коцкастметален сад и ставете го во замрзнувач најмалку 4 часа. На крај стопете чоколадо и полејте го замрзнатиот колач. Послужете во чаша, користете лажичка за сладолед, истурете го стопеното чоколадо, додајте нане и декорирајте по желба. Најдобро е да го додадете сладолед направена од ванила или бело чоколадо врз овој ладен десерт од кафе.

Напиши коментар