← НАЗАД НА БОЗА

Вкусна, лесна и не се пече! Хавана торта

Вкусна, лесна и не се пече! Хавана торта
457 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1л млеко

* 250гр шеќер

* 30гр желатин

* 3 шлаг креми од ванила

* 250гр мелени ореви

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Млекото и шеќерот сварете ги. Во малку млеко растопете го желатинот и додадете го во свареното млеко. Откако смесата ќе се излади изматете ја убаво со помош на миксер. Посебно изматете 3 креми од ванила па додадете ги во претходната смеса. Во калап за печење додадете ги оревите, малку фил, повтроно ореви и продолжете со истиот редослед  се додека не го потрошите целиот фил. Украсете по желба.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk