Мојата кујна

Вкусни медени коцки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За кора:

 • 150гр маргарин
 • 2 чаши вода
 • 2 чаши шеќер
 • 3 чаши брашно
 • 3 лажици какао
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 2 кесички прашок за пециво
 • 2 лажици рум

За фил:

 • 500мл млеко од соја
 • 4 лажици пченкарно брашно
 • лажица шеќер
 • 4 лажици мед
 • 250гр маргарин

За глазура:

 • 150гр посно чоколадо
 • лажица мед
 • 80гр маргарин

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте со миксер шеќер со стопен маргарин и вода, додадете ги сите останати состојки за кората и се добро соединете. Додадете во поголем подмачкан плех  и на 180 степени испечете тенка кора. Оладената кора поделете ја на два дела. Брашното изматете го во малку млеко од соја, а преостанатото млеко загрејте го со шеќер и мед. Во полузагреаното млеко додадете го изматеното пченкарно брашно и варете го филот додека не се згусне. Кога ќе се олади, додадете маргарин пенасто изматен со ванилин шеќер. Филувајте ја кората и одозгора ставете друга кора. Колачот прелијте го со глазура од чоколадо и украсете по желба. Добро оладениот колач исечете го на коцки.

Напиши коментар