Дестинации

Земале илјадници животи: Ова се најопасните плажи на светот!

За некои плажи иако велат дека се рајски, престојот на нов може да ви се претвори во вистински пекол. На овој список на плажи, смртта демнее од ајкули, инсекти, медузи, змии, пирани, па дури и леопарди.

Хори Кантри

Плажа сместена во Јужна Каролина, позната е по својата кристално чиста вода. Се верува дека до сега однела преку 500 животи. Во неа живеат смртоносни змии и анаконди, кои, иако ги нема во голем број, претставуваат ризик за пливачите.

Ханакапиаи

Ова е една од најпознатите плажи на светот, на која на туристите им е забрането пливање! Владата на Хаваи не им дозволува на туристите да престојуваат на неа заради инсектите кои усмртиле 83 луѓе.

Кејптаун

Најпознатата јужноафричка плажа, на која нема да видите ниту еден локалец. Причината се крие во водата, каде што живеат ајкули.

Северниот брег

Се протега во северна Австралија, а ако негогаш го посетите пазете се од отровни змии кои се кријат во грмушките. Не ги заборавајте ни ајкулите!

Јужен Перт

Изгледа прекрасно, но рибите кои пливаат во морето се смртоносни.

Маршал

Сместена на островот Маршал во САД, оваа плажа е дом на бројни змии и леопарди. Велат дека е најдобро да ја заобиколите во широк круг.

Алтер де Чао

Се наоѓа во Сао Паоло, а позната е по агресивните пирани кои пливаат во водата. Ако пливаат во јато, погубни се за се што ќе им се најде на патот и за само неколку секунди својот плен го претвораат во костур.

 

Напиши коментар