Убавина

10 совршени маски на кожата склони кон акни

Маски препорачани од врвни дерматолози.

Постои совршена маска за сè – за сјај на кожата, за хидратација, за смирување на црвенилото, но како да се избере вистинската маска за проблематична кожа склона кон акни?

За жал, универзалниот одговор не постои бидејќи секој тип на кожа реагира поинаку, а важно е да се знае која е причината за појавата на акни.

Во секој случај, кај кожата која е склона кон акни, експертите препорачуваат peel-off маски кои се најдобриот избор ако ви пречат акните и зголемените пори.

Експертите исто така препорачуваат избегнување на маски кои содржат активни состојки како што се ензими, салицилна или гликолна киселина, или ако веќе ги користите, ограничете се на една употреба неделно, инаку ќе ризикувате прекумерна ексфолијација на кожата.

Во галеријата, избравме 10 маски за кожа склона кон акни препорачани од дерматолози.

 

 

 

 

Напиши коментар