Дестинации

5 дестинации каде летото трае вечно

 

Кој вели дека летото треба да заврши?

Додека носталгично ги разгледуваме шарените, морски фотографии на социјалните мрежи, а сеќавањата за жешките летни денови се сè уште свежи, први септемвриски дождови и сиви облаци безмилосно го најавуваат доаѓањето на есента.

И, иако сè уште тајно се надеваме, време е да се помириме дека најжешкиот дел од годината е зад нас. Фактот дека есента доаѓа не значи дека не можете да го најдете летото на друго место на светот. Ако уживате да патувате и да истражувате некои нови и непознати места, а вашиот најголем сон е летото да трае вечно, време е да ги спакувате куферите или, барем, да резервирате авионски билет! Поточно, пронајдовме пет дестинации во кои владее вечното лето!

 

Маракеш

Мароканскиот кралски град Маракех ќе ве воодушеви со своите живописни, живи улици, хаотични пазари, магични немири, прекрасни градини и одлична храна, но љубителите на летото ќе бидат особено воодушевени кога ќе забележат температури до 20 степени на своето патување, дури и во ноември . Температурите на пустината, сепак, можат да бидат измамнички и прилично екстремни, но поголемиот дел од денот сепак ќе ве задржи топло и сончево, совршено време.

 

Канарски острови

Ако барате егзотично патување и не сакате да седите на десетчасовен лет, Канарските острови се совршен избор за одмор. Тенерифе, Гран Канарија, Ланзарот, Ла Гомера, Ел Хиеро, Фуертевентура и Ла Палма ги сочинуваат седумте шпански острови со вулканско потекло, а покрај нивната природна убавина, тие се карактеризираат и со блага клима во текот на целата година, што ги прави „острови на вечна пролет“. Без разлика дали сакате да лежите на плажа или да сурфате, Канарцките острови се вашата дестинација од соништата.

 

 

Сан Диего

Град во јужна Калифорнија, веднаш до границата со Мексико, Сан Диего е пристаниште во Пацификот, место каде што се мешаат различни влијанија и различни култури, а познат е по неговата блага клима која од многу аспекти потсетува на Медитеранот. Повеќе од 200 дена во годината, Сан Диего има температура повисока од 20 степени, а дождовите се исклучително ретки, што го прави совршена дестинација за долги прошетки и истражување на знаменитостите.

 

 

Малта

 

Островска нација во Средоземното Море. Малта е добро поврзана со авиo сообраќај, така што лесно можете да стигнете до нејзините плажи. Малта е полна со прекрасни заливи, што ќе го направат вашиот одмор интересен дури и ако не е доволно топол за да пливате. Но, не треба да се грижите за климата, бидејќи температурата во ноември е околу 20 степени.

 

Куба

Ако барате дестинација што е синоним за лето, тогаш ова е дефинитивно Куба. Не само заради високите температури кои преовладуваат во поголемиот дел од годината, туку и заради шарените бои на кубанските улици, палмите, песочните плажи, туку и неколкуте позитивни вибрации кои зрачат од секој агол на оваа необична земја. Тие велат дека „Куба е земја од илјада насмевки“, и сметаме дека е доволно да ги спакуваме куферите и да резервираме билет. Вечното лето нè чека!

 

Напиши коментар