Дестинации

5 магични градови во Европа

Постојат места во Европа кои не се толку познати на светската туристичка сцена и се достојни за внимание заради нивната уникатност, автентичност и магична убавина.

Белагио, Италија

Ломбардија, на езерото Комо што личи на море, е живописно место со богата историја, Белагио. Willе уживате да јадете шумата и да шетате по карпите, тесните улици по ова прекрасно место, а исто така можете да ја посетите романсиската базилика на Сан acакомо или Музејот за инструменти за навигација.

Постојат многу вили со прекрасни градини во и околу градот, а некои како вилите Сербелони се отворени за јавноста. Ако патувањето ве однесе до Белагио за време на локален празник, пробајте ја нивната празнична торта наречена Мијашка направена од брашно од пченка и суво овошје.

Рајн, Норвешка

Ова мало, автентично рибарско село ќе ви го одземе здивот со својата убавина и магијата на северот. Припаѓа на Лофотенските острови кои ќе ви дадат бројни можности да уживате во убавината на Скандинавија според вашите афинитети и начинот на кој претпочитате дали станува збор за траект, пешачење или кајак. Од септември до април, ако времето не е бурно, Рејн е совршено место за присуство на спектакуларната северна светлина – Аурора Бореалис.

Тун, Швајцарија

Градот крај езерото со исто име ќе ве привлече со својата прекрасна природа, а на врвот на ридот над стариот дел на градот има прекрасно прекрасен замок од 12 век со историски музеј. Ако тоа не е доволно за да ве фасцинира, градот ви дава можност да уживате во прекрасниот поглед на Алпите.

Ова прекрасно место во кантонот Берн има градско собрание од 16 век. Шлаг на тортата ќе присуствуваат на фудбалски натпревар или хокеј на мраз, а црешата на шлаг ќе биде патување со брод.

Библијата, Англија

Запознајте се со вистинска Англија, откривајќи го ова прекрасно село на југо-западниот дел на Англија. Во селото е сместена прекрасната, стара, саксонска црква на Света Марија. Во ова прекрасно село можете да видите куќи од 17 век, камени колиби во боја на мед со стрмни покриви. Најголемата зграда е Судскиот дом, изградена во 1633 година.

Колибите на Арлингтон Роу се дадени од 1380 година кога монасите ги користеле за чување волна. Селото е покрај реката Кол и честопати се користело како локација за филм и снимање, па филмовите „Стардауст“ и Дневникот на Бриџит onesонс се снимаат овде. Првиот клуб во светот за трки со коњи, Библискиот клуб е основан токму тука, уште во 1681 година.

Мостар, Босна и Херцеговина

Нобеловецот Иво Андриќ во своите знаци напишал на страната на патот: „Од сè што еден човек во својот инстинкт крева и гради, ништо во моите очи не е подобро и повредно од мостовите. Секој и секој подеднаков, корисен, секогаш изразен значајно, на местото каде што се задоволуваат повеќето човечки потреби… ”

Низ реката Неретва во Херцеговина, Мостар ја плени со својата убавина Стариот мост, пример на отоманската архитектура од 16 век. Самиот град Мостар го носи името по Мостар, чувари на Стариот мост во средниот век. Постарите генерации се сеќаваат на ТВ-програми, каде што можевме да уживаме во снимки од атлетски скокови од мостот.

Мостот е подигнат во 1566 година по наредба на султанот  Сулејман Величествениот. Прекрасен камен мост е на списокот на УНЕСКО. Мостар е богат со културни институции како куќата на Алекса Сантиќ, Куклен театар, музеј на Херцеговина. Не пропуштајте да пробате дел од босанската кујна што е прекрасна мешавина од балкански, ориентални и медитерански влијанија.

Напиши коментар