Мојата кујна

Банани во карамел сос

Вкусен десерт кој се подготвува брзо и лесно!

Бананите во сос од карамел се веројатно десерт кој најлесно се подготвува, но сепак тие се многу вкусни.

Состојки:

115 грама путер

225 грама шеќер

150 милилитри слатка павлака

Четири банани, излупени и пресечени по должина

Подготовка:

Во поголемо тенџере, стопете го путерот на среден оган. Додадете шеќер и варете, постојано мешајте додека шеќерот не се стопи и не стане светло-кафеав. Полека додадете слатка павлака, мешајте и варете една минута, а потоа намалете го огнот.

Додадете ги бананите во тенџерето и заедно со карамел сосот оставете да се вари околу две минути.

Послужете ги топли.

Напиши коментар