Мојата кујна

Брзи и сочни домашни чупавци со кокос и чоколадо

Омилените колачи на многумина се многу лесни за подготовка.

Кога велиме „чупавци“, веднаш ни се појавува насмевка на лицето, бидејќи тоа е колач што нè потсетува на детството.

На домаќинките кои би сакале да го направат овој брз колач, за пандишпан потребни им се:

– 2 јајца

– 250 гр шеќер

– 2 чаши зејтин

– 2 чаши млеко

– 300 гр брашно –

– 1 прашок за пециво

, а за прелив:

– 2 дл млеко

– 200 гр маргарин

– 250 гр шеќер

– 100 гр чоколадо за готвење

– 100 гр кокосово брашно е потребно за валкање на колачите.

Изматете ги јајцата и додадете шеќер, млеко и зејтин, а потоа полека додадете го брашното помешано со прашок за пециво.

Испечете ја кората во набрашнета тепсија и оставете ја да се олади. Исечете го колачот на коцки и подгответе го преливот.

За преливот, растопете ги сите состојки на ниска температура, а кога ќе зоврие, тргнете го од оган.

Натопете ги коцките во топлиот прелив, а потоа извалкајте ги во кокос.

Напиши коментар