Убавина

Целулитот се топи со природен препарат: рецепт за домашно ефикасно масло против целулит

Целулитот влијае врз сите жени, без оглед на возраста и телесната тежина.

Клучните причини за креирање на целулитот се слабата циркулацијата на крвта, оштетување на сврзното ткиво, хормоналната нерамнотежа, недостаток на движење и течност, неправилни, небалансирана исхрана и емоции.

Покрај здравата балансирана исхрана и консумирање на доволно течности, од суштинско значење е да се забрза циркулацијата на крвта и да се забрза функционирањето на лимфниот систем.

Ароматерапијата може да биде целосно природна помош во овој поглед. Ова е најефективното масло против целулитот што ја подобрува циркулацијата на крвта и во исто време делува како антиоксиданс.

Маслото од авокадо е исто така одличен избор поради неговата ниска молекуларна тежина, длабоко продира во кожата со што ја зголемува ефикасноста.

Етерични масла од чемпрес, смрека, рузмарин, лимон, портокал, грејпфрут, ѓумбир и свежи печурки се неопходни за есенцијалните антицелулитни масла, бидејќи ја затегнуваат кожата, ја стимулира циркулацијата, ја подобруваат функцијата на лимфниот систем, излачување на водата и детоксикација.

Како можете самиот да си го подготвите сопствено масло?

6 мл масло од лешник, масло од роза, масло од грозје или јојоба

4 мл масло од авокадо

3 капки есенцијално масло од рузмарин, смрека или кипарис

2 капки есенцијално масло од лимонова трева

Додадете до пет капки есенцијално масло во 10 мл од избраното базно масло. Изберете темно шише.

Прво се мешаат основните (базни) масла, а потоа додадете етерични.

Напиши коментар