← НАЗАД НА БОЗА

Додадете една од овие состојки во вечерата и килограми ќе почнат да се топат

Додадете една од овие состојки во вечерата и килограми ќе почнат да се топат
94 Читања

Да бидеме реални, во ова време од годината е многу тешко (и можеби невозможно) да се избегнат празничните задоволства.

За жал, затоа на крајот од месецот би можеле да завршите со несакани последици – неколку килограми повеќе.

Ако сакате да се ослободите од нив, ќе треба да правите кардио тренинзи и да одите во теретана, но исто така и да обезбедите урамнотежена исхрана и со тоа да се обидете да го забрзате метаболизмот.

Но, дали знаевте дека одредена храна може да помогне во забрзувањето на метаболизмот, а со тоа и согорувањето на калориите?

По тоа прашање, Елиса ел Хаџ, сопственик на лондонското фитнес студио Form, има неколку асови во нејзиниот ракав.

Имено, препорачува воведување на термогена храна во исхраната.

Тоа се намирници кои придонесуваат кон согорувањето на дури 10% повеќе калории на ден.

Конкретно, таквата храна ја зголемува температурата на телото и таквите намирници телото ги согорува со максимална енергија.

Некои од нив се каенски бибер, куркума и ѓумбир, но не треба да ги занемариме ни целерот, карфиолот, тиквичките, гравот, зелената салата и печурките.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk