Здраво тело

ЕВТИН ПИЈАЛОК КОЈ ГО НАМАЛУВА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ГИ ЗАЈАКНУВА КОСКИТЕ: купете во првата продавница, пијте 5 пати неделно

Подобро е да вклучите и млечни производи секој ден покрај овошјето и зеленчукот!

Малите промени во исхраната можат да бидат токму оној „волшебен лек“ по кој сите ние сме во потрага за да го подобриме нашето здравје и да го продолжиме животот.

Многумина сметаат дека советот на лекарите да се јадат 5 порции овошје и зеленчук секој ден е премногу комплициран. Некои не успеваат да ги подготват оброците дома, немаат можност да јадат овошје на работа, а сите се жалат дека со потешкотии наоѓаат квалитетни и нетретирани плодови.

Затоа решението за многумина е токму јогуртот!

Можете да го купите овој пијалок во првата продавница и да го консумирате лесно и едноставно – на работа, на пауза на факултет или за време на одморот во училиште.

Јогуртот е корисен за нашите дигестивни органи и го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува ризикот од дијабетес и го намалува притисокот, а  одличен е и во превенцијата на остеопорозата.

Истражувањата покажаа дека нормалниот крвен притисок е полесен за одржување ако јадете посни млечни производи и овошје и зеленчук отколку ако ги исфрлите овие млечни производи од вашата исхрана.

Се препорачува да се избере јогурт со помал процент на масти, доволно е да се испијат и само 50 децилитри, но треба да се пие пет пати неделно.

Напиши коментар