← НАЗАД НА БОЗА

Грчки колачи од три состојки

Грчки колачи од три состојки
298 Читања

Еве како да ги подготвите одличните ерголави колачиња!

Ergolavi, или грчките колачи со бадеми, лесно се подготвуваат, од само три состојки, и се многу вкусни.

250 грама шеќер

250 грама цели бадеми плус малку повеќе за украсување

Три белки

Половина лажичка екстракт од ванила (по желба)

Подготовка:

За да ги подготвите овие многу едноставни грчки колачи, ставете шеќер и бадеми во блендер и мешајте додека содржината не е целосно иситнета. Додадете ги белките (и екстрактот од ванила, ако сакате), па мешајте додека состојките не се соединат и не формираат паста.

Обложете ја тепсијата со хартија за печење и формирајте ги колачињата – приближно лажичка и пол од пастата ставете на хартијата за печење и сторете го истото со остатокот од смесата. Ако е полесно за вас, можете исто така да креирате колачи со шприц за декорирање.

Украсете го секое колаче со еден бадем во средината – од оваа мешавина ќе добиете околу 30 колачиња.

Печете помеѓу 15 и 20 минути во рерната загреана на 160 степени, или додека колачите не добијат златно-кафеава боја.

Бидете внимателни да не ги изгорите!

Можете да ги јадете топли и ладни …

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk