Здраво тело

Јапонски научници се колнат во оваа состојка: Тврдат дека спречува ИНФАРКТ, а превкусна е! Сите сакаат да ја пијат!

Го стимулира мозокот да создава ендорфин, што доведува до релаксација, елиминација на стресот и олеснување на болката.

Јапонските научници дошле до заклучок дека состојката која на многумина им е омилена е одлична за спречување на кардиоваскуларните заболувања.

Станува збор за какао! 22 грама дневно и ќе имате здрави крвни садови.

Конкретно, во една студија објавена во Јапонија, жените кои се во постменопауза кои секојдневно пијат какао ја намалуваат вкочанетоста на артериите и ризикот од срцев удар.

Какаото е добро, бидејќи содржи материи кои штитат од срцеви заболувања и мозочен удар.

Студијата траеше три месеци, и вклучи 26 жени во постменопауза. Субјектите кои го консумирале овој пијалок ја намалиле вкочанетоста на артериите на централната и периферната област.

Какаото го стимулира мозокот да создава ендорфини, што доведува до релаксација, елиминација на стресот и олеснување на болката, но исто така го стимулира создавањето на допамин и серотонин, што го зголемува нивото на расположение.

Дневната потрошувачка од 22 грама какао во прав го намалува таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на крвните садови.

Напиши коментар