← НАЗАД НА БОЗА

Кој е главниот виновник што полесно се дебелееме со годините?

Кој е главниот виновник што полесно се дебелееме со годините?
106 Читања

Многумина имаа можност да се уверат во фактот дека со текот на годините стана потешко да се намалат вишокот на килограми, а особено е тешко да се одржи фигурата.

Дали некогаш сте се запрашале зошто со годините полесно се дебелееме?

Постојат неколку причини поради кои со годините ги качуваме килограмите, но најголема причина е губењето на мускулната маса, што се случува со стареењето кај секое човечко суштество.

Дел од дефинираната мускулна маса е најважното нешто што ја одредува брзината на метаболизмот. Со други зборови, бидејќи мускулната маса е поголема, ќе изгориме повеќе калории.

Мускулната маса почнува да се намалува околу 30 години, а овој процес се забрзува околу 40 години. Ако не направиме нешто за да ја заштитиме и изградиме таа дефинирана мускулна маса, нашето тело ќе има потреба од помалку калории за да се угои, метаболизмот ќе се забави, а изгубената мускулна маса ќе биде заменета со масното ткиво.

Со губење на мускулната маса, виновници за зголемената подложност на зголемување на телесната тежина и отежнато губење на тежината, како што старееме, се хормонските промени, зголемената тенденција кон пасивен начин на живот, зголемен стрес и недостаток на сон, сето тоа се должи на зголемените одговорности и обврски.

Обидете се да се грижите за овие работи, и на тој начин можете да влијаете на забавување на процесот на губење на мускулната маса:

  • Вежбајте најмалку двапати неделно, со зголемување на интензитетот на вежбање со текот на времето.
  • Наспијте се, бидејќи сонот овозможува телото да се одмори и мускулите да се обноват.
  • Јадете храна богата со протеини без маснотии. Најдобар извор на ваквите протеини се јајцата, рибата и растителни производи, како јаткастото овошје и семките.

Најдобро е да се јаде често, и тоа мали, вкусни оброци, кои содржат протеини и влакна. Ако јадете редовно, ќе имате енергија за тренинг, вашиот метаболизам ќе работи доволно брзо и нема да бидете во искушение да претерате со јадењето.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk