← НАЗАД НА БОЗА

Колачиња со ореви

Колачиња со ореви
156 Читања

Лесно се прават, а вкусот претставува – враќање во детството!

Колачињата со ореви се вистински зимски десерт, кој ќе ве врати во детството веднаш штом замирисаат од рерната!

Се прават едноставно, а бидејќи заситуваат, тие се идеални за да послужите повеќе гости.

Состојки:

300 грама маргарин

100 грама шеќер

Шест жолчки

100 грама мелени ореви

300 грама пченичен гриз

Подготовка:

На среден оган, растопете го маргаринот и додадете му го шеќерот, мешајќи додека шеќерот не се растопи. Отстранете го садот од оганот, и постепено додадете една по една жолчка. Матете со жица, се додека мешавината не стане светло жолта и пенеста. Внимателно додадете го гризот и мелените ореви.

На тепсија покриена со хартија за печење, истиснете ја мешавината со шприц за десерти или обликувајте ги со помош на две лажички во залчиња.

Печете во рерна загреана на 200 степени, додека убаво не се заруменат.

Ако сакате, можете да ги посипете со шеќер во прав, или на врвот на секое ставете малку џем од кајсии.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk