← НАЗАД НА БОЗА

Колачиња со овошје

Колачиња со овошје
120 Читања

Со топло млеко – прекрасна вечера!

Можат да стојат неколку дена, затоа слободно направете малку повеќе за да имате вкусна ужинка или закуска со чај.

Состојки:

– 100 гр шеќер

– 100 гр путер

– две големи јајца, изматени

– 400 гр брашно

– половина лажица сода бикарбона

– една лажичка цимет

– половина лажичка мускатно оревче

– една четвртина лажичка каранфилче

– 50 мл млеко

– сушено овошје и јаткасти плодови, по избор (урми, кандирани вишни, брусница, портокал, ананас, ореви, пекан)

– 50 мл бурбон или сок од портокал

Подгответе ја рерната, нека се загрее до 180 степени. Изматете ги во една чинија путерот и шеќерот. Додадете ги јајцата и бурбонот, и изматете сè заедно да биде кремасто.

Во посебен сад, измешајте ги „сувите“ состојки. Измешајте ги со мешавина од јајца, изматете и додадете млеко на крајот ако треба да биде поретка смесата.

На самиот крај, додадете ги сувото овошје и јаткастите плодови по желба. Многу е убава комбинацијата на кандирани цреши, ананас и ореви, но можете да користите било какви плодови!

Со лажица ставајте топчиња на хартијата за печење и ставете ги да се печат 15-20 минути, се додека целата куќа не замириса!

Колачињата треба да бидат крцкави од надвор, но меки од внатре.

Пријатно!

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk