← НАЗАД НА БОЗА

Најдобри дестинации за оваа година

Најдобри дестинации за оваа година
116 Читања

Ако планирате да патувате некаде оваа година, оваа информација ќе ви биде од голем интерес.

Lonely Planet ја објави својата годишна листа на најдобрите туристички дестинации за годината што следи, а оваа листа ја составуваат целиот тим на уредници, истражувачи, локални жители и таканаречени инфлуенсери.

Еве што велат, кои се главните дестинации за 2019 година.

Топ десет градови:

 • Копенхаген, Данска
 • Шенжен, Кина
 • Нови Сад, Србија
 • Мајами, САД
 • Катманду, Непал
 • Мексико Сити, Мексико
 • Дакар, Сенегал
 • Сиетл, САД
 • Задар, Хрватска
 • Мекнес, Мароко

Топ десет земји:

 • Шри Ланка
 • Германија
 • Зимбабве
 • Панама
 • Киргистан
 • Јордан
 • Индонезија
 • Белорусија
 • Сао Томе и Принсип
 • Белизе

Lonely Planet, исто така, направи листа на најекономични дестинации, и на прво место е долината на Јужен Нил, по што следат Лоѓ во Полска, Националниот парк Great Smoky Mountains во САД, Малдиви, Хјустон (САД), Аргентина, Бангладеш, Албанија, Еквадор и Словенија.

Каде би сакале да патувате оваа година?

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk