Еве како да направите сируп против кашлица дома.

Зимата е сезона кога малку – малку па поткашлуваме, но за среќа, не мора секогаш да земате лекови – сирупот кој ќе го излечи кашлањето може да се направи дома.

Потребно ви е:

Два лимони

200 грама шеќер

Две лажици жалфија

Две лажици анасон

Две лажици корен од бел слез

Две лажички ленено семе

Прво измијте го добро и исечете го на коцки лимонот, потоа додадете ги останатите состојки и ставете ги сите во два децилитри вода, а потоа варете 20 минути.

Потоа исцадете ги – по можност преку газа, но можете и преку цедалка, и ќе добиете помала тегла со сируп.

Пијте сируп два до три пати на ден, по една лажичка и би требало кашлицата полека да почне да се смирува, додека не запре целосно.

Напиши коментар