← НАЗАД НА БОЗА

Нов тренд во дизајнот на ентериер – Еклектично

Нов тренд во дизајнот на ентериер – Еклектично
131 Читања

Простории идеални за оние кои не го сакаат минимализмот.

Кога лутате низ пространството на Instagram, лесно можете да си претставите дека сите домови изгледаат речиси идентично.

Белата боја долго време доминираше во ентериерот, а минимализмот веќе повеќе сезони е на цена.

Поради недостатокот на работи, понекогаш може да помислите дека никој не живее во тие простории.

Меѓутоа, ако не сте обожаватели на минималистички украсените простори, сигурно ќе ве израдува трендот кој станува се попопуларен, а тоа е еклектично декорираниот ентериер.

Просторите се уредени за да комбинираат различни, на прв впечаток, сосема некомпатибилни елементи и стилови земени од различни ери или уметнички правци.

View this post on Instagram

How is it 1st May already? 😱 Can this year please slow down! . A little before and after for you as I know how much you love them! For my new followers, this was originally the tiny galley kitchen. I knocked the wall down between the kitchen and dining room, blocked up the kitchen door into the hall and repositioned the kitchen into the dining room. The whole back wall of the house (kitchen window and door and a set of french doors) was removed and bifolds were installed. I have three huge steels in this room but my fabulous builder concealed them all as I wanted the ceiling completely flush. . Have you spotted Felicia? Little madam seems to have become a house chicken. Spoilt! Can you spoil a chicken? 😂🐔 . . . . . #myhometoinspire #kitchendiner #designinterior #interiormilk #designinspiration #interiorboom #designattractor #gallerywall #myeclecticmix #eclecticdecor #eclectic #chickensofinstagram #myinteriordetails #churchpew #pinkvelvet #chickensofig #designyourspaces #beforeandafter #luxuryinteriorsonabudget #currenthomeview #vintagestyle #designsponge #sodomino #smallspaceliving #myinterior #whitewalls #myhousethismonth #interiorwarrior #hygge #hyggehome

A post shared by 💜 A M A N D A L I S A 💜 (@the_girl_with_the_navy_kitchen) on

Современите парчиња мебел, на пример, фантастично се комбинираат со огледала со масивни винтиџ рамки или со тапети украсени со дезени кои се одразуваат на седумдесеттите години.

Добрата страна на еклектичните ентериери е дека не постои едно правило што треба да го следите, освен тоа што во вашиот дом треба да  ги искомбинирате работите, деталите и парчињата мебелот што ви се допаѓаат поединечно и ве прават среќни. Не грижете се за тоа колку се!

Но, ако сакате да ги измешате дезените и боите, тогаш само небото ви е граница.

Играјте се со парчињата што ги купивте на старо, измешајте ги деталите од различни стилови, додадете сосема ново парче и уживајте во сопствената оаза која не личи на сите други домови на Instagram!

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk