Здраво тело

ОТСТРАНЕТЕ ГО КАМЕНОТ ВО БУБРЕГОТ ЗА 10 ДЕНА: Добро познатата докторка ОТКРИ РЕЦЕПТ што ќе направи ЧУДО ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ!

Просото има сладок вкус. Оваа житарка им се препорачува на сите, бидејќи го снабдува телото со различни корисни состојки.

Каменот во бубрегот може да биде многу непријатен и нездравата исхрана (внес на големи количини на сол и маснотии) придонесува за негово формирање.

Овој проблем може да се реши на природен начин, користејќи го овој пијалок кој е многу лесен за правење и потребни се само две состојки.

Состојки:

– 2 литри вода

– просо

Просото е со сладок вкус. Оваа житарка е препорачлива за секого, бидејќи го снабдува телото со различни корисни состојки.

Таа содржи дури 15 проценти белковини, што ја прави погодна за вегетаријанска исхрана. Исто така е извор на минерали бидејќи содржи железо, манган, фосфор и калиум.

Покрај тоа што е одговорен за градење на коските и забите, фосфорот е потребен за раст на клетките. Овој минерал, исто така, ги ублажува проблемите со астмата. Покрај тоа, магнезиумот помага да се намали крвниот притисок.

Просото содржи фитохемикалии, вклучувајќи ја и фитинската киселина. Оваа житарка спаѓа во групата алкални намирници, што ја прави сварлива и делува смирувачки.

Се смета дека просото го чисти организмот, го регулира варењето и го зајакнува имунитетот. Се препорачува во случаи на зголемен физички и психолошки напор.

Подготовка:

Ставете го просото во 2 литри топла вода и оставете го да остане преку ноќ. Наредното утро промешајте го и исцедете ја водата во шише и затворете го. Пијте барем една чаша од овој пијалок 10 до 15 дена.

Напиши коментар