Мојата кујна

Полнети лигњи

Полнетите лигњи се нашата денешна препорака.

Состојки:

  • 1 кг исчистени лигњи
  • 4 чешниња лук
  • 200 мл маслиново масло
  • сок од 1 лимон
  • 4 тенки парчиња панцета
  • магдонос, сол

Подготовка:

Исецкајте ги краците од лигњите и измешајте со ситно сецкана панцета, магдонос и еднo чешне лук. Ставете мала лажичка од смесата во секоја лигња. Пржете по неколку минути од двете страни.

Така приготвените лигњи насолете ги и прелејте со прелив од маслиново масло, сок од лимон, лук и магдонос. Послужете ги топли со блитва со компири или варени компири со магдонос.

Напиши коментар