Cafe Del Mar

Познатата банана диета: Симнете 5 килограми за само две недели!

Откако во Јапонија беше издадена книга за банана диета, се случи вистински банана-бум.

Ова е приказна на јапонецот Ватанабе, кој со помош на оваа диета изгуби 18 килограми за два месеци.

Зошто оваа диета стана популарна?

Ватанабе тврди дека за губењето на вишокот на килограми треба да го замените вообичаениот појадок со банани со млака вода.

Хитоши Ватанабе вели дека комбинацијата на банана со вода на собна температура доведува до забрзување на метаболизмот, а затоа човекот кој се придржува до ова дете, за ручек и вечера може да јаде се што сака, но ќе продолжи да ги губи вишокот на килограми.

Исто така, незрелите банани содржат отпорен скроб, поради што се чувствуваме заситени.

Како резултат на тоа, процесот на согорување на мастите е уште поинтензивен, 30% побрз, отколку со користење на традиционалните методи. А водата, на собна температура го подобрува варењето и го намалува чувството за глад.

Правила на утринската банана-диета

Појадокот се состои само од банана и вода. Можете да изедете една голема или две средни банани. Бананите мора да бидат свежи.

Напиши коментар