Оваа каша, исто така, ќе има добар ефект врз вашиот дигестивен систем, а воедно ќе добиете оброк кој ќе ве задоволи.

СОСТОЈКИ ЗА ПОСНА КАША СО ОРИЗОВО МЛЕКО:

6 лажици овесни снегулки

500 мл оризово млеко

3 зрели банани

100 гр мелени или сецкани ореви

2 лажици шеќер

2 лажици мед

1 лажичка цимет

ПОДГОТОВКА НА ПОСНАТА КАША СО ОРИЗОВО МЛЕКО:

Изгмечете две банани во чинија со вилушка.

Во помало тенџере загрејте го оризовото млеко, додадете овесни снегулки и шеќер и варете на умерена температура 2-3 минути.

Потоа додадете ги оревите и бананите, измешајте и варете уште 2-3 минути додека мешавината не стане кашеста.

Тргнете го од ринглата, почекајте додека не се излади малку, а потоа додадете мед и цимет, поделете на два дела, додадете тркалца од преостанатата банана и послужете.

Напиши коментар