Убавина

ПРОЛЕТЕН детокс на лицето: Со оваа маска, лицето ќе ви заблеска, а состојките веќе ги имате!

Едноставно и лесно!

На пазарот постојат многу производи за нега на кожата кои „ветуваат“ дека ќе ја обноват нашата „природна убавина“, ќе ја направат нашата кожа „беспрекорна“ и ќе ни помогнат да се „збогуваме со акните“.

Сепак, повеќето од нив се преполни со опасни хемикалии, чии имиња ни се сосема непознати.

Елизабет Сворд, извршен директор на Коалицијата за заштита на здравјето на децата, го тврди следново:

„Постојат индустриски трговски тајни и формулации кои се чуваат од потрошувачите поради индустриски причини. Ова ги спречува потрошувачите целосно информирани да донесат одлука“.

Затоа, за да се избегнат ризиците по здравјето за таквите комерцијални производи, и да се ослободите од флеки, црнки, мозолчиња и други несовршености на кожата, треба да направите свој пилинг за лице!

Тој содржи две состојки: сода бикарбона и кокосово масло.

Кокосовото масло е едно од најкорисните природни масла што можете да ги користите, бидејќи има силни антимикробни, хидратантни и антибактериски својства. Тоа ќе го исчисти лицето и ќе ги отстрани мозолките.

Покрај тоа, ова здраво масло третира различни состојби на кожата, вклучувајќи псоријаза и егзема.

Сода бикарбоната е моќен пилинг за лице, кој ќе ви помогне во елиминирање на црнките, во смирување на изгорениците, борбата против разни проблеми со кожата и ќе ви ја омекне кожата.

Еве како да направите домашен пилинг од кокосово масло и сода бикарбона:

Состојки:

  • 1/2 чаша кокосово масло
  • 1/2 чаша сода бикарбона

Инструкции:

Во мал, плиток сад или друг соодветен сад, измешајте ги состојките додека не добиете хомогена смеса.

Користете го пилингот за чистење на лицето како што обично го правите тоа, и ќе имате неверојатни промени!

Напиши коментар