Мојата кујна

Пудинг од мандарини

Лесен и вкусен, послужен со шлаг!

Мандарините се омилено „зимско“ овошје, убава ужина и ја содржат доста потребната доза на витамин Ц.

Но, од нив можат да се направат и интересни десерти, како што е овој!

Состојки:

Половина чаша шеќер

Три лажици густин

Две чаши сок од мандарина

Три јајца

Три лажици путер

Две лажички сок од лимон

Екстракт од ванила

Една четвртина лажичка сол

Шлаг

Подготовка:

Во тенџере на среден оган, измешајте шеќер, густин и сол, и додадете сок од мандарина. Со постојано мешање, оставете мешавина да зоврие и нека се вари една цела минута. Тргнете ја од оган, и оставете да се олади малку.

Матете ги јајцата во посебен сад се додека не се запенат и постепено додадете ја топлата мешавина во нив. Важно е постојано да се меша за да не се создадат грутки.

Кога ќе добиете еднолична смеса, вратете ја во тенџерето и ставете ја на тивок оган.

Додадете путер, екстракт од ванила и сок од лимон и добро измешајте.

Поделете го добиениот крем во садови за сервирање и ладете го во фрижидер најмалку два часа.

Не грижете се ако не изгледа премногу густ, бидејќи ќе се згусне кофа ќе се излади.

Украсете со шлаг и сервирајте!

Напиши коментар