Cafe Del Mar

Со овие три трикови, ќе се храните поздраво дури и кога ќе паднете во искушение

Здравата исхрана е првиот чекор што треба да го направите ако сакате да обрнете малку повеќе внимание на вашето тело.

За да се спречите себеси да паднете во искушение, време е да го реорганизирате фрижидерот и да се снабдите со здрави закуски на време, со кои што ќе го забавите гладот.

Само неколку едноставни трикови ве делат од усвојувањето на здрава исхрана, како навика, и до тенкa фигура и добро здравје.

Подгответе ги оброците однапред

Еден ден во една недела, издвојте за подготовката на здрави оброци. Издвојте и сортирајте ги намирниците за цела недела и подгответе неколку здрави оброци, кои ќе ве чекаат во фрижидерот и ќе ве спречат, кога ќе имате недостаток на време, да посегнете по брза и нездрава замена.

Наполнете го фрижидерот со здрави намирници

Потрудете се секој пат кога ќе го отворите фрижидерот, да земете нешто здраво од него. Покрај тоа што се здрави, осигурете се вашите оброци да имаат богата хранлива вредност, за да останете сити што е можно подолго.

Пијте повеќе вода

За нашето здравје, навистина е важно да се зголеми количината на водата што ја пиеме, затоа, ако ја немате оваа навика, обидете се да го збогатите вкусот на водата и со тоа да се охрабрите почесто да ја консумирате.

Наполнете го стакленото шише со овошјето што го сакате, додадете вода и оставете го преку ноќ во фрижидерот. Освен што вкусот на водата ќе биде побогат, вака подготвената вода во голема мера ќе го забрза вашиот метаболизам.

Напиши коментар