← НАЗАД НА БОЗА

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи

Совршен вкус: Прекрасен десерт со ориз, чоколадо и вишњи
237 Читања

За незаборавни десерти не секогаш мора да ја вклучите рерната.

Овој десерт во чаша е многу лесен да се направи, а дополнителен вкус му дава малку ликер од вишњи, домашниот е најдобар.

Состојки:

180 гр ориз

6 дл млеко

80 гр чоколадо за готвење

2 лажици маргарин

60 гр шеќер

4 лажици слатка павлака

прстофат цимет

2 дл павлака за шлаг

компот од вишњи

лажичка ликер од вишњи

Подготовка:

Оризот прелијте го со млеко и загревајте се додека не зоврие, а потоа намалете ја температурата и варете уште 20 минути со често мешање.

Додадете го чоколадото, путерот и шеќерот и варете уште две до три минути. Тргнете го садот од оган.

Додадете ја павлаката и циметот и оставете го покриен садот неколку минути.

Распоредете го оризот во чаши и ставете го во фрижидер. Кога добро ќе се излади, изматете шлаг.

Додадете му шлаг на чоколадниот ориз и прелијте го со компот од вишњи во кој имате додадено малку ликер.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk