Здраво тело

УНИВЕРЗАЛЕН ЛЕК ОД ЈАЈЦА И МЕД: 1 лажичка дневно за посилен имунитет

Со само една лажица од овој пијалак дневно, ќе го зајакнете имунитетот на телото и виталноста…

Состојки:
• 5 јајца
• 1 кг лимон
• 1/2 кг мед

Подготовка:
Измијте пет цели јајца со лушпа (домашни, еден ден стари), ставете ги во поголема тегла и ставете сок од лимон (обично е потребно околу 1 кг лимони).

Оставете ги да отстојат осум дена на ладно место. Потоа процадете ја течноста низ газа (лушпата на јајцата ќе биде мека), па додадете половина килограм мед во сокот.

Добро измешајте се и консумирајте една лажица половина час пред оброкот секое утро.

Напиши коментар