Новости

Во ТРЕНД: Кралицата Елизабета ја стави првата слика на Инстаграм, а набргу потоа објави и пост на Твитер

Кралицата Елизабета II ги објави своите први фотографии на Instagram во четвртокот за да ја прослави новата изложба во Британскиот музеј за наука.

По налог на кралското семејство, таа стави две слики од писмата на Чарлс Бабиџ, кого нејзиниот дедо, принцот Алберт, во 1842 година, го „признал како прв пионер на компјутерите во светот“.

Кралицата го објави постот од нејзиниот Ipad на официјалниот профил на кралското семејство, кое има 4,6 милиони следбеници.

View this post on Instagram

Today, as I visit the Science Museum I was interested to discover a letter from the Royal Archives, written in 1843 to my great-great-grandfather Prince Albert.  Charles Babbage, credited as the world’s first computer pioneer, designed the “Difference Engine”, of which Prince Albert had the opportunity to see a prototype in July 1843.  In the letter, Babbage told Queen Victoria and Prince Albert about his invention the “Analytical Engine” upon which the first computer programmes were created by Ada Lovelace, a daughter of Lord Byron.  Today, I had the pleasure of learning about children’s computer coding initiatives and it seems fitting to me that I publish this Instagram post, at the Science Museum which has long championed technology, innovation and inspired the next generation of inventors. Elizabeth R. PHOTOS: Supplied by the Royal Archives © Royal Collection Trust / Her Majesty Queen Elizabeth II 2019

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) on

Дедото на кралицата, Кралот Џорџ V официјално го отвори Музејот на науката во 1928 година, а кралицата Елизабета првпат го посети една деценија подоцна.

Таа, исто така, го напиша својот прв твит од музејот за да го прослави отворањето на нејзината информативна галерија во 2014 година.

Во понеделникот, кралското семејство објави насоки за социјалните медиуми, барајќи од следбениците да покажат „љубезност и почит кон сите други членови на заедницата“.

Напиши коментар