Cafe Del Mar

3 причини зошто купувањето цвеќе за себе е секогаш добра идеја

Ќе се обидеме да ви одговориме на вас и на нас самите, зошто жените, барем потсвесно, одбиваат да купат цвеќиња за себе?

Убавината на животот во еден голем град, а особено ако зборуваме за главниот град, се рефлектира во фактот дека можете да си дозволите да купите што сакате во секое време, а тоа важи и за цвеќињата. Сè што треба да сторите е да прошетате до цвеќарницата или до пазарот кои ве чекаат позади аголот.

Сè повеќе дами ја сметаат доставата за романтична. Испораките со цвеќиња се генерално брзи, па во зависност од тоа што сакате, вашата достава ќе ја добиете на дадената адреса во рок од 24 часа. Па, што е тоа што ве спречува да уживате во свежо цвеќе на вашата маса секој ден?

Всушност, повеќето жени одбиваат да се „почестат“ со цвеќиња, верувајќи дека тоа секогаш треба да биде подарок од некој „посебен“. Сепак, во духот на пролетта и подоброто време, издвојуваме три причини зошто треба да го смените ова тврдоглаво мислење.

1. Цвеќињата навистина прават да се чувствуваме посреќни.

Многу студии потврдија дека дури и мал букет на вашата работна маса дома или во вашата канцеларија навистина го подобрува вашето расположение. Покрај тоа што прават да се чувствувате посреќни и со тоа го елиминираат стресот, букетите се исклучително фотогенични.

2. Внесете природни мириси во вашиот простор.

Квалитетот на воздухот во големите градови генерално е незадоволителен. Пред да посегнете по миризливи стапчиња или вештачка технологија за освежување на воздухот, сепак ве советуваме да размислите за лаванда, букет убави лалиња или миризлив божур.

3. Цвеќињата се подарок со кој никогаш нема да погрешите.

Со купување цвеќиња за себе, драга пријателка, сестра, мајка, баба, братучедка, колешка или дури и за некој маж (ова е растечки тренд!), дефинитивно нема да погрешите, затоа што цветните аранжмани, според нивниот дизајн, можат да бидат вистински уметнички дела.

Најдобар пример за ова се можеби аранжманите со кои модната индустрија ги разубавува своите јавни настани.

Ова лето, облеката со цветен дезен ќе се потврди дека е во тренд, сепак, тоа не значи дека цвеќињата треба да се задржат само на гардеробата.

Напиши коментар