Дестинации

4 плажи кои треба да ги посетите откако ќе помине летната сезона!

Патувањето надвор од сезоната носи големи придобивки, особено поради пониските цени на сместување и летовите. Времето може да биде малку понепредвидливо отколку во сезоната, но без разлика дали добивате комбинација на плажа со книга и кафе во рака или прошетка покрај брегот со звуците на брановите, европските плажи ве чекаат.

Плажа Балош, Крит, Грција

Оваа тиркизна плажа ќе ја најдете на северозападната страна на островот Крит во близина на градот Хање. Балош е многу популарна плажа со илјадници туристи кои доаѓаат со траект од пристаништето Кисамос. Надвор од сезоната ќе ви требаат малку подобри вештини и преговори за да стигнете до оваа плажа, но патувањето дефинитивно ќе биде исто возбудливо како дестинацијата. Прошетајте по црвениот песок и тиркизните води, а по патот можете да забележите и заштитени ретки видови флора и фауна, како што се загрозените фоки.

View this post on Instagram

Crete, Greece 🇬🇷 🙌 📷 by @stef_greece

A post shared by Ark Swimwear (@arkswimwear) on

Сина лагуна, Комино, Малта

Сината лагуна на островот Комино во Малта е совршена плажа за пливачите бидејќи се наоѓа на “скриен” дел, сместена помеѓу два острови, опкружена со карпи и наредена со бел песок. Сепак, ова не е тајно место, во текот на летото оваа плажа е полна со луѓе. За среќа, Малта е совршена дестинација за вонсезонски патувања благодарение на благите температури во зима и седум часа сонце на ден, дури и во јануари! Без урбани области и автомобили на островот, ќе можете да се опуштите без никакви проблеми.

Плажа Мондело, Сицилија, Италија

Сместена на кратко растојание од сицилијанската престолнина Палермо, Мондело нуди прекрасен контраст на градскиот живот. Областа, која порано беше покриена со мочуришта, се претвори во вистински рај за сите љубители на плажа, бидејќи мекиот бел песок го преплавува брегот со поглед на плитката тиркизна вода. Во текот на летото, Мондело е пренатрупан со луѓе, но надвор од сезоната тоа е место кое нуди егзотично гледиште за италијанскиот живот без гужва.

Ниси плажа, Аја Напа, Кипар

Среќниците кои ја посетија оваа плажа велат дека природните убавини на Ниси се неописливи. Големиот залив се состои од 500 метри чист бел песок и плитка вода што не ви стигнува ни до половината. Плажата го носи името на „мал остров“ затоа што во зима и пролет на ниската плима се открива тајна патека, откривајќи го патот до островот што летните туристи немаат можност да го видат. Ненаселениот остров е богат со вегетација и го прави совршено место за остварување на сонот за мир и самотија.

Напиши коментар