Art & Crafts

5 начини за чистење на изгорена тава

Cите сме го сториле тоа – рецептот вели да се меша постојано додека зоврие, но ние имаме време за нешто друго на страна. Неизбежно, храната гори. И тавата е хаос.
Кога ќе дојде време да го исчистите вашиот хаос, размислете за овие лесни решенија кои користат материјали што се наоѓаат околу домот за да ја исчистите вашата изгорена тава:

Оцет и сода бикарбона
Оцет е одличен чистач за повеќе намени. Користете го како средство за дезинфекција, средство за чистење на нетоксични стакло и да, ставете го и за употреба во кујната.

Истурете мал слој вода и бел оцет на еднакви делови на дното на тавата.
Загрејте го разредениот оцет на шпорет и оставете го да зоврие.
Откако ќе зоврие една минута, тргнете го од шпоретот и исцедете го оцетот по мијалникот.
Додадете лажица сода бикарбона во празната тава (поентата овде не треба да создавате гасен вулкан со комбинирање на оцет и сода бикарбона, сакате двете средства за чистење да работат самостојно). Сода бикарбона е абразивна и ќе помогне да се подигне мрснотијата.
Исплакнете ја тавата.

Сол
Друго абразивно средства за чистење солта, особено грубата сол е одлична за ублажување на жешките дамки во тавите. Обидете се да го искомбинирате со детергент за садови со млака и топла вода, или со сочното јадро на исечен лимон.

Калиум битрат
Калиум битрат е абразивна замена за сода бикарбона.
Измешајте лажица од неа во чаша вода и доведете ја до вриење во изгорена тава.
Оставете водата да се излади.
Промешајте ја тавата.

Сода
Додека тавата е сè уште жешка, истурете сода и премачкајте го дното на тавата. Оставете ја карбонацијата да ѓи олабави изгорените дамки, а потоа измијте ја тавата

Кечап
Иако сам по себе може да не е доволен за да се отстранат тешките изгореници, кечапот е популарен за заживување на досадните и изгорени садови и тави. Премачкајте ја оштетената област со тенок слој и избришете го садот по 15 минути.

Напиши коментар