Миленичиња

5 најскапи коњи на сите времиња

Како што сите знаат, ако сакате да стигнете до врвот во коњичарството, потребен ви е добар коњ – а тие може да не ви се погодат. Некои повеќе од другите – а високата цена на коњот сè уште не е гаранција за успех, како што докажуваат овие коњи….

1. Најскап коњ за влеча

Капетанот Џим на Меклират е наведен во Гинисовата книга на рекорди како најскапиот коњ за влеча што некогаш бил продаден. Двегодишниот белгиски пастув беше продаден за 112, 500 долари (69.400 фунти) на Mid-America Draft Horse Sale, Gifford, Illinois, USA на 20 февруари 2003 година.

Неговата (компаративно) висока цена се должи на неговите беспрекорни крвни линии – но да бидеме реални, неговата цена е џепарлак во светот на трките.

Што нè доведува до…

2. Најскап тркачки коњ

Се продаде за 70 милиони долари на Coolmore Stud, Ирска во 2000 година, Fugaichi Pegasus во моментов ја носи титулата на најскап коњ во историјата. Роден на 12 април 1997 година и трениран од Neil Drysdale, овој Thoroughbred коњ имаше огромна успешна тркачка кариера, со заработка од 1.994.400 американски долари и го освои Kentucky Derby во 2000 година.

Но поради неговите слаби способности да се размножува падна од 150.000 американски долари на само 7.500 американски долари во тој сектор.

Сепак, бидејќи неговите први сопственици го купија за само 4 милиони американски долари, тој направи неколку луѓе многу среќни!

3. Најскапиот коњ за дресирање

Нема награди за погодување кој ќе го добие ова признание! Така е, неверојатниот црн холандски пастув Warmblood stallion Totilas се продаде за околу 11 милиони евра на германскиот тренер Paul Schokemohle. Тото и неговиот холандски јавач Edward Gal победија на 2010 World Equestrian Games, освојувајќи три златни медали и беа првото партнерство што постигна оценки над 90% на ниво на Гран при.

Сепак, Тото никогаш не се врати на овие вртоглави височини под неговиот нов јавач Matthias Rath, а неговата подоцнежна кариера беше завршена поради повреди. Тој беше пензиониран во 2015 година.

Matthias Alexander Rath mit Totilas. CDI 4Sterne Tour

4. Најскап коњ за скокови

Јан Топс, тренер за тимот на шоуто во Катар, плати рекордна цена за коњ за прескокнување на пречки, кога го купи 10-годишниот Selle Francais gelding Palloubet d’Halong од швајцарската јавачка Janika Sprunger во 2013 година. Талентираниот коњ се најде на второто место на Гран при на CHIO Aachen во 2013 година и беше продаден за 15,2 милиони долари (11,5 милиони фунти).

Откако беше дадена понуда, што таа не можеше да ја одбие, Sprunger рече тажно: „Имам многу добри коњи, помлади коњи, во кои имам голема доверба и за кои имам големи надежи, но нема шанси некогаш да добијам втор Palloubet.”

5. Најскап неуспех

Потомок на легендарниот Northern Dancer, се очекуваа големи нешта од The Green Monkey – како што се гледа од 16те милиони американски долари (12 милиони фунти) кои коњот од расата Thoroughbred colt ги доби на аукција.

Сепак, The Green Monkey трчаше само трипати пред да се пензионира, а неговото највисоко пласирање беше трето место.

Живее во штала на Флорида, и оплодува кобили за 5.000 американски долари. Тој без сомнение е прилично среќен – неговите сопственици веројатно и помалку!

Напиши коментар