Здраво тело

6 лоши навики во исхраната што го ослабуваат вашиот имунолошки систем

Зајакнувањето на вашиот имунолошки систем е една од најважните работи што можете да ги направите токму сега затоа што пандемијата сeуште трае.

Овие шест навики треба да се имаат во предвид кога станува збор за зајакнување на вашето тело бидејќи не ви одговараат.

Пиете премногу алкохол
Чаша вино ту и таму може да има здрав начин да се надмине оваа криза. Но, прекумерната потрошувачка на алкохол, дури и краткотрајна, може да го промени вашиот имунолошки систем, што е особено важно во моментот. Во написот објавен во „Алкохол истражување“, експертите забележуваат дека постои огромна врска помеѓу прекумерното внесување алкохол и ослабениот имунолошки систем.

Ефектот вклучува зголемена подложност на пневмонија и поголема веројатност за развој на синдром на акутен респираторен стрес (ARDS) – фактори кои можат потенцијално да влијаат врз производството на СОВИД-19. Другите набљудувања вклучуваат зголемен ризик од сепса, поголема инциденца на постоперативни компликации, лошо зацелување на раните и побавно закрепнување од инфекции.

Храната ја солите премногу
Вишокот на натриум може да биде поврзан со проблеми како што се задржување на течности и висок крвен притисок. Но, една нова студија од универзитетската болница во Бон, спроведена и кај луѓето и кај глувците, заклучува дека премногу сол може да го намали имунитетот. Научниците откриле дека кога бубрезите излачуваат вишок натриум, се создава домино ефект што ја намалува способноста на организмот да се бори против бактериски инфекции.

Иако COVID-19 е вирусна болест, може да доведе до секундарни бактериски инфекции. Овие нови студии може да резултираат во подобро разбирање на врската помеѓу вишокот на натриум и вкупната имунолошка функција. Според Диететичките упатства за Американците, препорачаната дневна доза на натриум е под 2.300 милиграми на ден за здрави возрасни лица, нешто под реалниот просечен внес на околу 3.440 милиграми на ден.

Прекумерна употреба на шеќер
Намалувањето на употребата на преработен шеќер е паметна идеја од многу причини, вклучувајќи го и менталното здравје. Исто така е корисно за имунолошкиот систем. Студијата објавена во „Американски журнал за клиничка исхрана“ открила дека луѓето кои јаделе 100 грама шеќер по постот преку ноќ имаат намалување на способноста на имуните клетки да ги „проголтаат“ бактериите.

Ова не значи дека треба целосно да се откажете од преработениот шеќер, но избегнувајте постојан внес на вишок слатки или прејадување заради поголема цел.

Предозирање со кофеин
Кафето и чајот се здрави бидејќи содржат високи нивоа на антиоксиданти кои се поврзани со антиинфламаторни процеси. Сепак, премногу кофеин може да го наруши спиењето, што резултира во зголемено воспаление и го загрозува имунолошкиот систем.

Не консумирајте пијалоци со кофеин кои не содржат хранливи материи, туку шеќер или вештачки засладувачи како што се сода и енергетски пијалоци. Кога уживате во кафе и чај, не заборавајте да го исклучите внесот на кофеин најмалку шест часа пред спиење за да спречите нарушување на спиењето.

Не внесувате доволно хранливи влакна
Влакната се одлични за варење и помагаат во трансформацијата на цревните бактерии што го подобруваат имунитетот и расположението. Истражувањата покажуваат дека повисокиот внес на диетални влакна и пробиотици поддржуваат поздрав имунолошки систем и заштита од вируси. Препорачаната дневна доза е најмалку 25 грама за жени и 38 грама за мажи.

Не јадете доволно зелен зеленчук
Различна храна во текот на денот обезбедува многу здравствени придобивки, но зелениот зеленчук може да биде особено добар за имунитетот. Овие билки обезбедуваат клучни хранливи материи за кои дури и не знаете и му помагаат на имунолошкиот систем. Зелениот зеленчук исто така нуди биоактивни соединенија кои ослободуваат хемиски сигнали кои го оптимизираат имунитетот во цревата.

Напиши коментар