Дестинации

Австрија е секогаш супер идеја! Сега можете да ја посетите и виртуелно

Можеме да истражуваме многу други места во светот виртуелно, а едно од нив е Австрија. Од безбедноста на нашиот дом, можеме да ги посетиме музеите во Виена, да посетиме прекрасни палати и мистични замоци, да ја посетиме огромната ледена пештера во Верфен, да уживаме во Виенската опера, или да ја гледаме природата на австриските национални паркови и езера од перспектива од 360 степени.

Од сопствената дневна соба, исто така, можеме да ја истражуваме австриската кујна. Покрај регионалните специјалитети, австриските менија содржат многу јадења од поранешните земји на монархијата на круната, а самите Австријци често не го знаат потеклото на нивните омилени јадења. На пример, дали знаевте дека виенскиот стек не доаѓа од Виена, туку од Венеција, или како настанала познатата тафелпиц, говедско месо варено во супа?

Сè додека не стане безбедно да патуваме повторно, кога ќе уживаме во сите овие работи од прва рака, виртуелно патуваме низ Австрија на официјалниот портал за патувања на оваа земја и барем накратко да заборавиме на вашите тековни грижи и проблеми. Покрај тоа, ќе најдете рецепти од најпознатите австриски специјалитети на истата страница, така што сега кога имате повеќе слободно време, можете да научите да ги подготвите дома.

За виртуелно патување низ Австрија, кликнете на линкот подолу:
https://www.austria.info/hr/virtualno-putovanje-kroz-austriju

Напиши коментар