Здраво тело

БОЛНИОТ ЦРН ДРОБ ПОЛЕКА ВЕ УБИВА! Зачувајте го со редовно консумирање на овие 3 НАЈЗДРАВИ ПИЈАЛОЦИ

Едноставно, лесно и ефикасно.

Масниот црн дроб или цироза предизвикува да се чувствувате уморни, тешки и во некои случаи кожата и очите да ви се жолти.

Болен црн дроб може да ве убие полека и помалку болно.

Што можете да направите за да ја одржите функцијата на црниот дроб?

Откриваме неколку едноставни пијалоци кои ќе ви помогнат во тоа.

Сок од морков

Направете сок од морков, спанаќ и малку вода. Морковите се богати со витамин А, кој се покажа како одличен во спречувањето на заболувања на црниот дроб.

Тие се исто така полни со флавоноиди и бета-каротин кои се антиоксиданти. Добри се за секој дел од вашето тело, затоа уживајте во нивниот сок секој ден.

Сок од зелен зеленчук

Како и морковите, зелениот лиснат зеленчук е навистина здрав. Тој вклучува зелка, спанаќ, репа и зелена салата. Кога правите сок од нив, полесно е вашето тело да ги внесе хранливите материи од нив отколку кога треба прво да ги вари.

Направете го сокот од зелен зеленчук и ставете моркови за да се заслади малку.

Лиснатиот зеленчук ја стимулира жолчката и помага нежно да го исчистите црниот дроб. Телото ќе ви биде благодарно.

Зелен чај

Ако барате одличен пијалок, не треба да барате повеќе. Зелениот чај е полн со антиоксиданти кои ги елиминираат слободните радикали, што го прави средство за борба против рак.

Зелениот чај, исто така, му помага на вашето тело да согори маснотии, со што го ослободува црниот дроб од дополнително оптоварување.

Напиши коментар