Здраво тело

Дали знаевте колку е корисна кокосовата вода за организмот?

Кокосовата вода се добива од средината на кокосовиот орев, а не од кокосово месо и не треба да се меша со кокосово млеко бидејќи е помалку калорична од него, има 20 калории на 100 мл.

Кокосовата вода е исклучително хранлива и здрава и содржи многу витамини, минерали, растителни хормони, аминокиселини и јаглени хидрати.

Особено е богат со витамин Б, кој е незаменлив за нашиот нервен и мускулен систем, витамин Ц, кој го стимулира нашиот имунолошки систем, железо – што има корисен ефект врз разни видови анемија и калиум, што е неопходен за здравјето на кардиоваскуларниот систем и крвните садови.

Покрај тоа, има натриум, фосфор, цинк, селен и бројни антиоксиданти.

Кокосовата вода се користи уште од античко време, бидејќи се покажало дека нејзиниот состав е најмногу сличен на човечката крвна плазма.

Кокосовата вода има многу позитивни ефекти врз здравјето на луѓето – го подобрува имунитетот, влијае на регулирање на телесната тежина, дава енергија, има антивирусни и антибактериски својства, успешно се бори против воспалителните процеси во организмот, го регулира нервниот систем, го подобрува варењето на храната, го чисти организмот од токсините, го регулира и го намалува крвниот притисок, ја подобрува состојбата на уринарниот тракт, а антиоксидантите ги уништуваат слободните радикали што предизвикуваат, меѓу другото, и развој на карциноми.

Оваа напивка, исто така, го рехидрира организмот и ги заменува изгубените електролити, регулирајќи ја температурата на телото и обезбедува правилно функционирање на сите органи и се верува на забавување на процесот на стареење.

Бидејќи е со екстремно ниски калории и е многу хранлива и полна со електролити, се препорачува за спортисти и луѓе кои имаат екстремен физички напор како здрава алтернатива за рехидрирање на организмот.

Исто така, заради нејзините ефекти, се препорачува како составен дел на многу диети, бидејќи ги елиминира токсините и го забрзува метаболизмот.

Кокосовата вода има уште еден магичен ефект – врз вашата кожа!

Имено, витамините, минералите и антиоксидантите имаат многу корисен ефект врз ревитализацијата, хидратацијата и обновувањето на кожата на лицето и телото.

Нутриционистите препорачуваат да пиете една до максимум две чаши кокосова вода на ден, а за децата безбедна количина е половина од дозата.

Напиши коментар