Мојата кујна

Домашен путер од кикиритки за само 5 минути

– 2 чаши суви печени кикиритки
– 1-2 лажици мед или шеќер
– дополнителна сол по вкус

  1. Ставете кикирики во блендер. Вклучете го блендерот и оставете го да работи 4-5 минути. За ова време, ќе видите дека кикириките одат во фази од трошки до сува топка до мазен и кремаст „течен“ путер од кикирики. Додајте го шеќерот, медот или солта, ако сакате.
  2. Чувајте го во фрижидер или на собна температура ако мислите дека ќе го изедете доволно брзо.

Напиши коментар