Мојата кујна

Едноставно, но сепак фино: Брза торта со јогурт со највкусниот додаток

Тортата со јогурт е стар гостин во нашите кујни.

Некои им се допаѓа овој бисквит да го јадат без ништо, а некои ќе стават овошје во него, а има и такви што ја обожаваат нејзината верзија со вкус на чоколадо.

Денес ви го претставуваме токму тој рецепт.

СОСТОЈКИ ЗА ЈОГУРТ ТОРТА:

– 4 големи јајца

– 2 чаши јогурт (360 мл)

– 100 мл сончогледово масло

– 350 гр остро брашно

– 150 гр шеќер

– 100 гр исецкано чоколадо

– 2 лажички прашок за пециво

– 1 лажичка сода бикарбона

– прстофат сол

– малку лебни трошки за калапот

ПОДГОТОВКА НА ЈОГУРТ ТОРТА:

1. Подгответе го калапот за печење. Премачкајте го со малку масло или путер и посипете со трошки лебни трошки. Ако немате трошки, заменете ги со брашно. Вклучете ја рерната на 180 степени.

2. Во еден сад, измешајте ги брашното, прашокот за пециво, сода бикарбоната, солта и оставете го на страна.

Во друг сад измешајте ги јајцата, јогуртот и маслото. Потоа додадете шеќер и спојте ги состојките во убава мазна смеса.

Истурете ја смесата во садот со брашно и добро измешајте, а на крај додадете го чоколадото во смесата. Потоа истурете ја смесата во калапот за печење.

3. Печете ја тортата околу 30-40 минути. Готова е кога ќе се оддели од рабовите и ќе добие потемно златно жолта боја на површината. Извадете ја од рерната. По ладењето, исечете ја на коцки и сервирајте.

Пријатно!

Напиши коментар