Sweet Home

Фини, миризливи и тоа не е сè: Десетте најслатки декорации што ќе ве натераат да ги сакате јагодите уште повеќе

Најслатки декорации со јагоди Кој не сака да се засладува со вкусни, миризливи, фини јагоди?

Но, ова популарно и здраво овошје од семејството на рози не е само за јадење, туку и за гледање, за што сведочат и фотографиите од најслатките декорации со јагоди. Исто како што е скоро невозможно да се изеде само една коцка чоколадо, имаме ист „проблем“ со јагодите – кој може да се сопре на само една!

А зошто да се сопреме, па овие неодоливи црвени слатки плодови содржат многу хранливи материи, се богати со калциум, магнезиум и витамин Ц и антиинфламаторни и анти-канцерозни состојки, поттикнуваат губење на тежината, го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, и тоа се само неколку придобивки од ова лековито овошје.

Јагодите нè примамуваат во секоја форма, без разлика дали се попрскани со шеќер, во колачи и торти, во форма на сладолед или сорбети. Покрај тоа, тие мирисаат неодоливо, па затоа не е ни чудно што јагодите се омилено овошје на многу луѓе.

Јагодите се фини, миризливи и тоа не е сè.

Во нашата галерија со слики, пронајдете ги десетте најслатки декорации со јагоди кои ќе ве натераат да ги сакате овие сочни плодови уште повеќе.

Напиши коментар