Убавина

Гел-лак 101: Сè што треба да знаете за маникир со гел на нокти

Има причина зошто гел-лакот стана модерна потпора на убавината: тој е практично неуништлив, сјаен и се нуди скоро во секој салон за нокти. Сепак,кој е најпримамливиот аспект на гелот-маниир? Не постои опасност дека ќе има оштетување на вашиот лак оној миг кога ќе копате низ чантата за да го проверите телефонот или да ги најдете вашите клучеви- да не спомнувам,тоа  е  за неколку недели.

„Гел-лаковите се состојат од посилни состојки кои го зацврстуваат ноктот поцврсто од традиционалните лакови и се доволно силни за да можат да издржат на дневно абење без да се исецкаат“, објаснува Еси Глобал Водечката наставничка Рита Забелешка. Неколку разлики помеѓу формулата и вашиот редовен лак ? “Гел-лаковите се пофлексибилни, така што се спротивставуваат на чиповите; гелите се лекуваат под УВ или ЛЕД ламба и полира лекувањето со кислород. Гелите треба да се отстранат со натопување во ацетон најмалку десет минути, додека лаковите лесно може да се избришат со средство за отстранување лак. “


Зборувавме со славната маникирка enена Хип (која ги смета Мајли Сајрус и Селена Гомез меѓу нејзините клиенти) и д-р Крис Адигун, дерматолог со седиште во Чапел Хил, Северна Каролина, специјализиран за здравјето на ноктите, за да научиме како да го набавите гелот манис безбеден начин Пред вас, откријте 11 совети за одржување на вашиот маникир со гел и одржување на здравите природни нокти, плус преглед на нашите омилени лакови за гел. 1. Оставете вашиот природен нокт да дише помеѓу маникир со гел. Без разлика дали ќе се одлучите за гел или традиционална формула за лак, вистината е дека редовниот манис од секаков вид може да ги ослаби вашите природни нокти. „Процесот на маникир може да доведе до дехидрираност и истенчување на ноктевата плоча“, вели д-р Адигун. „Сум видел како моите клиенти доаѓаат со лупење, тенки, крши, обезцветен нокти, па дури и болни кревети за нокти“, објаснува enена. Но, тој факт не е да ги одврати редовните салони, ниту оние кои живеат за домашен маникир. За жал, според д-р Адигун, не гледајќи го вашиот природен нокт барем на секои две недели нема да можете правилно да ја процените неговата состојба, плус можеби дури и недостасувате инфекции и во одредени тешки случаи, тумори. Дебелиот, оклоп-обложен лак исто така ги блокира ноктите да можат да пренесуваат кислород, објаснува enена. Д-р Адигун ги охрабрува пациентите да избегнуваат состаноци на гел за да се спречи трајно оштетување. „Јас секогаш им велам на моите пациенти да одат на меден месец со гел“, вели д-р Адигун. „Оваа пауза ќе им овозможи на нивните нокти да се рехидрираат и санираат.
2. Обидете се да не земате лак за гел за лупење. Една работа што е прилично честа кај amongубителите на гел е процесот на берење. Кога бојата почнува да се крева, може да бидете во искушение да ја отстраните, скоро како што би сакале краста. „Како што започнува пилингот и кревањето, водата може да навлезе во ноктот“, вели enена. “Ова може да биде засолниште на бактерии и евентуално да предизвика габи. Штом започне фазата на лупење, тешко е да не се избере од вашиот лак. Ако го искинете, веројатно со него ќе извадите неколку слоеви на ноктот. Овој вид на штета може одземе повеќе од шест месеци за да се поправи “. Д-р Адигун додава: „Во една студија, дебелината на ноктевата плоча беше измерена и пред и откако беше забележан само еден гел-маникир и истенчување“. Не е јасно точно која компонента предизвикала истенчување, но виновни се една или повеќе точки во процесот на гел. „Кога се нанесуваат и отстрануваат правилно, гелите се сосема безбедни за носење на континуирана основа“, додава Рита. „Гелите секако можат да ги ослабнат ноктите ако се излупени или избришат од ноктот, што може да ги собори слоевите на природниот нокт или ако ноктот ако е надуен пред да се нанесе гел. “
3. Состојките во гел-лакот се важни. „Повеќе од здравјето на ноктите, јас се одлучувам за целосно здравје на телото“, вели enена, која предупредува на „токсичното трио“ канцерогени материи кои се присутни во многу лакови: формалдехид, толуен и дибутил фталат (ДБП). „По клиничко тестирање, во високи дози, откриено е дека овие состојки предизвикуваат воспаление заедно со многу други неповолни несакани ефекти како што се нарушување на функцијата на црниот дроб и тироидната жлезда, на пример “, објаснува Рита. За среќа, повеќето лакови од професионално ниво, произведени денес, не ги содржат овие „народи“. Самиот бренд на лакови на enена, заедно со оној на Jinинсон, РГБ, Зоја и Сали Хансен, се формулирани без тие вообичаени виновници. 4. Обидете се да ја ограничите изложеноста на УВ ламба. Една неодамнешна студија од Американската академија за дерматологија откри дека маникирите со гел не можат да бидат безбедна опција за луѓе кои се многу чувствителни на УВ светлина. „УВ-дозата што ја добивате за време на маникир со гел е кратка, но е интензивна“, рече д-р Адигун во студијата. „Со текот на времето, оваа интензивна изложеност може да се додаде и да предизвика оштетување на кожата“.
„Дополнителна грижа е зголемувањето на популарноста на ЛЕД ламбите за нокти“, забележува д-р Адигун за сопственото истражување за безбедноста на гел-маникир. ЛЕД-светилките станаа популарни колку за побрзото време на лекување, така и за верувањето дека се побезбедни од УВ-ламбите, но д-р Адигун инсистира на тоа дека не е така. “Иако многу луѓе погрешно веруваат дека овие светилки не користат УВА [зраци] за лекување, тие всушност користат поголем интензитет на бранови должини на УВА со цел да се постигнат пократки времиња на лекување. Овој поголем интензитет на УВА зрачење значи дека е потребно помалку време за овие светилки потенцијално да и наштетат на кожата “, објаснува таа. Кога сè уште ви треба гел-поправка, д-р Адигун вели дека ќе треба да бидете сигурни дека користите крем за сончање со широк спектар, што значи дека заштитува од УВА / УВБ зраци. Плус, УВА-светлината од ламбите за нокти е посилна од вообичаеното изложување што го добивате од сонцето. „Да се ​​стави крем за сончање за време на маникир е [исто така] логистички тешко“, додава таа. „До завршувањето на делот за маникир за раце, пред нанесувањето на гелите, ќе треба да се нанесе крема за сончање, а потоа потрошувачот и техничарот за нокти треба да почекаат препорачаните 20 минути пред да нанесат гел “.Наместо тоа, д-р Адигун препорачува да носите ваш сопствен пар ракавици YouVeeShield за да ги заштитите вашите раце од УВА зрачење (што исто така предизвикува знаци на предвремено стареење како темни дамки и брчки). „Тој е најзаштитен материјал [затоа што] ги штити целите цифри и зглобот“, вели д-р Адигун.

5. Помислете на лак за гел како течни акрили.

Дали некогаш сте се запрашале како точно нокти за гел остануваат толку совршени толку долго? „Хемиските композиции за гел-лак и редовен лак варираат со секоја марка, но најголемата разлика е во тоа што гел-лакот ќе се исуши само под директен контакт со УВ или ЛЕР светло, додека редовниот лак може да се исуши“, објаснува славната уметничка за нокти Јоко Сакакура . “Апликациите за гел-лак се лекуваат под ламба, создавајќи зацврстен слој на лак што го прави потрајен и подолготраен. Процесот на отстранување на гел-лакот е покомплексен, исто така, бара ноктот да се натопи во ацетон за правилно растворање на формулата од ноктот “. Значи, не само што ќе траат подолго, туку и ќе изгледаат потешко и посјајно додека ги имате.


6. Топлите бањи или тушеви можат да предизвикаат подигнување на гел-лак. „Најлошиот непријател за гел-маникир е топла вода“, вели Рита, па затоа и потопувањето е најефективниот начин да се тргнат. “Долгите бањи, тушеви или времето поминато во топла када може да предизвикаат кревање, па потрудете се да избегнувајте ги или сведете ги на минимум и секогаш носете гумени ракавици кога ги миете садовите! “ Правилно забележано. 7. Процесот на натопување може да биде штетен. Додека вашиот маникир може да остане цврсто на место додека не сте подготвени да го соблечете, процесот на отстранување може да биде крајно груб. Според enена и д-р Адигун, натопувањето на ноктите во ацетон завиткан во фолија е она што ги остава да се исушат и да станат кршливи по гел-мани. Дополнително, штом фолиите се откинат, маникирите можат да ја изгребаат плочката за нокти со датотека, што може да резултира со поголема траума на ноктите. Да се ​​осигурате дека вашиот маникир правилно го нанесува и лечи вашиот гел-лак, на прво место, може да помогне да се намали оваа штета. „Правилно излечените гелови лесно се отстрануваат со натопување на ацетон, додека неправилно излечените гелови бараат алатки за нивно рачно отстранување“, објаснува д-р Адигун.
8. Дајте your на кожата малку TLC откако ќе се отстрани маникирот со гел. „Многу е важно околната кожа и кутикулата, како и самата плоча за нокти, да се рехидрираат со густ омекнувач, како што е„ Аквафор “или преку ноќ маска како што е пост-отстранување на маската за нокти преку ноќ на декоксирање на Nails Inc., со цел да се рехидрира и поправете ја околната кожа, кутикулата и ноктите “, вели д-р Адигун. 10. Хидрирајте ги вашите нокти. Ја знаете важноста на пиењето многу H2O за вашето здравје – и истите правила важат и кога станува збор за здравјето на ноктите. Исто така, хидрирајте ги вашите нокти што е можно повеќе помеѓу посетите на салоните. Dermelect Makeover Ridge Filler делува како основно палто и гаси размачкани кревети за нокти, додека третманот Nails Inc. Back To Life Recover може да се користи како основен слој или чист голи лак што ги камуфлира оштетувањата додека ги хидрира ноктите со витамин Ц и кокос, кајсија, и масла од авокадо. 11. Размислете за употреба на обвивки за нокти за заштита.

Сакате изглед на гелови минус штетата – и време на сушење? Enена препорачува да се користат насликани ленти за нокти, како што се NCLA, со чиста гел-палто, како горниот мантил од гел мода на Еси. „На овој начин, гелот никогаш не ја допира вистинската плоча за нокти и се запечатува во обвивката до две недели“, вели таа.

12. … или „гел-како“ лакови за употреба дома.

На пазарот се достапни и низа лакови „налик на гел“, кои имаат својства на долготрајно абење, што, генерално гледано, ќе траат цела недела. Додека неколку брендови лансираа свои верзии на гел-финиш, лакот за нокти Miracle Gel на Сали Хансен има повеќе од 70 (!) Нијанси, а гел за нокти XL на Covergirl нуди завршен сјај по цена во аптека.


„Бидејќи лакот„ налик на гел “лесно може да се избрише со средство за отстранување лак, тој е најбезбеден за клиенти кои едноставно не можат да одолеат да излупат каков било слој од ноктите“, објаснува Рита Најдобри лакови за нокти со гел за DIY маникири дома Бидејќи сме на тема гел-лакови што треба да ги користиме дома, еве неколку наши апсолутни слави. Вклучивме натопувачки лакови за гел (кои се такви што ги користат во салоните), како и традиционални лакови слични на гел, кои ви даваат ефект на гел без користење на светло за лекување. Среќен шопинг!

Напиши коментар